Yükleniyor

Boya Hakkında

 

Boyanın Tanımı

Bir yüzey üzerine tatbik edildiğinde, dekoratif ve koruyucu bir tabaka oluşturan kimyasal bir malzeme olarak tanımlanır. Bu malzeme belli prensipler dahilinde, formüle edilen ve bünyesinde dört esas unsur bulunan kimyevi bir karışımdır.

· Bağlayıcılar

· Pigmentler ve dolgu malzemeleri

· Kimyasal katkılar

· Çözücüler (Solvent+Su)

Boyadan Beklentiler

Burada kullanıcı beklentilerinden, özellikle boya uygulayan ustaların veya tüketicilerin iyi bir boyadan beklentilerine yer vermek gerekirse,

· Örtücülük

· Beyazlık

· Su kaldırma gücü (Boya kıvamını su ile ayarlamak)

· Rahat uygulama

· Ekonomi

· Renklilik

· Sarfiyat

Uygun Boya Seçimi

Öncelikle yüzeye uygun bir boya seçilmeli ve yardımcı malzeme gerekiyorsa yüzeye ve boyaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Boya satın alınırken kaliteli olanı tercih edilmelidir. Ucuz ve kalitesiz boyalar metrekare bazında kaliteli boyalarla aynı maliyete gelir. Ancak az bir fiyat için yapılan tasarruf, ileride büyük zararlara neden olabilir. Piyasada her kalitede boya,astar ve tiner bulunabilir. Ancak uygulamada daha iyi sonuç almak için yüzeye uygun boya, astar ve tiner kullanılması önerilir. 

Boya seçerken, satın alınan ürünün TSE standartlarını taşıyıp taşımadığı, üretici firmanın ISO 9000 belgesine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. 

İç ve dış mekanlarda kullanılacak rengin mekana uygun olup olmadığı küçük bir yüzeyde denenmelidir.

Boya Uygulanmasında Temel İlkeler

Öncelikle uygulaması yapılacak boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz mevcut olması gereklidir.

· Boya uygulamasında en önemli kural daima aynı sistemde aynı markaya ait ürünler kullanılmalıdır.

· Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.

· Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Uygulama yapılacak boya cinsine göre yüzey hazırlanmalıdır. Varsa mimari detay hataları giderilmelidir.

· İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulama 3-4 hafta sonra yapılmalıdır.

· Bütün boyalar uygulamadan önce ambalajında iyice uygun bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.

· Ahşap koruyucu, selülozik dolgu verniği ve epoksi grubu ürünleri ambalajında karıştırıldıktan sonra, başka bir kaba alınarak tekrar karıştırılmalıdır. Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanılmamalıdır.

· Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır.

· Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalıdır ve boya ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir.

· İyi yapışma sağlamak için, parlak yüzey mutlaka matlaştırılmalıdır.

· Artan boyayı tekrar kullanabilmek için, boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ilave edilmeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır.

Yüzey Hazırlığının Önemi

Boyacılıkta en önemli kural yüzey hazırlığını iyi yapmaktır... 

Temiz, kuru ve sağlam ve tos- kirden arındırılmış yüzeyler hazırlayarak boya işinizde başarıyı garantileyebilirsiniz… Size önereceğimiz noktalara dikkat etmeniz ve ürünlerin kullanma talimatını dikkatlice okumanız yeterli olacaktır. 

Boyadan ve astardan önce yüzeyden -varsa- kir ve yağı temizlemeli ve yüzeydeki ezik, çukur, çizik gibi kusurları kapatmalısınız.

Yüzey hazırlığı için zaman ayırırsanız, sonunda boyanın daha güzel göründüğünü ve çok daha uzun ömürlü olacağını göreceksiniz.